Про проект

День армії: Чингісхан, дезодорант і Богородиця

7 грудня 2015 07:36 - 1576.com.ua

День дезодоранту, день шкарпетки, день пінки для бриття. 6 грудня – День Збройних сил України. За абсурдністю стереотипів він може конкурувати хіба що з 8 Березня. Хоча, зважаючи на історичний контекст цієї дати, до 6 Грудня варто придивитися уважніше. Так чому ж 6 Грудня смішить армійських замполітів? Чому в Польщі армію асоціюють з перстом Богородиці, а в Україні з монгольськими ханами? І при чому тут колишній міністр оборони Єхануров?

6 грудня. Цього дня 25 років тому Верховна Рада прийняла Закон  “Про Збройні Сили України”, який мав би ознаменувати початок новітньої історії українського війська. Про те, який вигляд мала ця і сторія, напевне, переповідати не варто, – вже два роки день у день ми говоримо про це за будь-якої нагоди або й без неї. Але мова не про те.

Зображення до матеріалу – постери Святослава Пащука

25 років тому ніхто особливо не намагався мотивувати вибір саме цієї дати, все горіло і кипіло: потрібно було швидко будувати щойно виборену незалежність. Тицяючи пальцем в небо, випадково попасти "не в бровь, а в глаз". 

Хто добре слухав на уроках історії або не лінується гуглити, знає, що 6 грудня 1240 році відбулася ще одна епохальна історична подія. Військо монголів здолало опір русичів і захопило Київ. На думку деяких людей, особливо пікантного забарвлення ця дата набула тоді, коли Міністром оборони з 2007 по 2009 рік став Юрій Єхануров (котрий походить з територій, де жили монголи).

Серед "найосвіченіших" замполітів ходили жарти про те, що скоро головною військовою силою української армії буде кавалерія, а в найближчому часі можна буде претендувати на спадкоємність монгольської слави. Самі ж монголи не пов'язують цей день з ординськими перемогами, а дотримуються відзначення старих добрих комуністичних дат.

До слова, наприклад, в Польщі день збройних сил святкують 15 серпня на Успіння Богородиці. До того ж це день перемоги у Варшавській битві 1920 року. Тому Богородиця вважається покровителькою польської армії. Там навіть існує давній гімн, який пересічна людина навряд чи зможе заспівати, але для поляка, який відслужив в армії, то не складе жодної проблеми. 

Коли постало питання ліквідації неуставного 23 лютого, одразу ж як альтернатива постали аж три дати, з яких спокійно можна було б обрати і новий день ЗСУ. 14 жовтня можна не коментувати, а от на інші дві – 22 листопада і 6 травня – варто би було звернути увагу.

6 травня у багатьох православних країнах офіційно вшановують пам'ять святого Георгія Переможця. У Болгарії, Македонії, Сербії, Чорногорії та Грузії це свято відзначають як день чоловіків та захисників. До речі, в цей день була і перша перемога визвольної війни українців під Жовтими Водами 1648 року.

Ще одна рівноцінно відповідна дата – 22 листопада – день архангела Михайла, захисника Києва. Саме в цей день починалися всі українські революції, хоча тут сумнівно: грає це на користь чи навпаки.