Про проект

День Блума

16 червня 2016 11:43

16 червня по всьому світу святкують подію, названу на честь героя найвідомішого роману 20 століття – Блумсдей (день Блума).

 
"Улісс" Джеймса Джойса це Одісея 20 століття, це роман №1 в списку кращих творів англійською мовою, це більше восьмисот сторінок, які описують один єдиний день – 16 червня 1904 року. "Улісс" Джеймса Джойса це Одісея 20 століття, це роман №1 в списку кращих творів англійською мовою, це більше восьмисот сторінок, які описують один єдиний день –16 червня 1904 року.

Дата вибрана не випадково – так Джойс вирішив увіковічнити день першого побачення зі своєю майбутньою дружиною Норою.


" Улісс " – це опис одного дублінського четверга 16 червня 1904 року, одного дня з життя окремих і пов'язаних між собою персонажів, які прогулюються, їдять, сидять, розмовляють, мріють, п'ють і вирішують другорядні і важливі фізіологічні та філософські проблеми.
Володимир Набоков

 

 


Сюжет "Уліса" базується на звичайному дні рекламного агента Леопольда Блума, який виходить зранку з дому, відправляється гуляти по вулицях Дубліна, заходить в кафе, редакцію, потрапляє на похорон, сидить на березі затоки, знайомиться з письменником-аматором Стівеном Дедалом і в новій компанії пізно ввечері повертається додому.1924 року Джойс в листі згадує про групу людей, які дотримуються святкування "Блумсдею".

 

Та офіційно перший день Блума став відомий з 1954, коли художник Джон Райан і письменник Фланьо О'Брайан до 50-ліття з дня подорожі Блума організували ходу за романним маршрутом. 

До них також долучилися поет Патрік Кавана, стоматолог Ентоні Кронін та двоюрідний брат письменника – Том Джойс. Райан найняв два старовинних кінних екіпажі, подібних тим, в яких герої "Улісса" прямували на похорон Педді Дігнама. Учасники заходу розподілили між собою ролі персонажів роману.

Вони планували їздити по місту протягом дня, відвідавши всі згадані в романі місця і завершити святкування у колишньому кварталі борделів, який Джойс назвав "Найттаун". Але дійти до кінця їм не вдалося, оскільки учасники заходу зупинилися на півдорозі – в пабі Бейлі.

перший Блумсдей

 
В цьому ж пабі у 1967 році Джон Райан встановив пам'ятну табличку, пізніше такі покажчики встановили на всіх місцях маршруту Блума.

1982 року, в рік 100-річчя з дня народження Джеймса Джойса, в Дубліні вперше офіційно відзначили Блумсдей. З тих пір масштаб святкувань виріс і просочився в інші країни.

 
У цей день традиційно проводяться обговорення найважчого (і найбільшого) модерністського роману "Улісс". Також учасники читають уривки з тексту, переглядають фільм за книгою та розігрують вистави.

Шанувальники творчості Джойса приїжджають 16 червня в Дублін, щоб, переодягнувшись у тогочасний одяг, здійснити паломництво шляхом Леопольда Блума, послухати пісні тих часів, спробувати страви, які їв головний герой "Улісса": смажені баранячі нирки, бутерброд з горгонзолою і бургундське вино.


Настя Аболєшева, 1576.com.ua