Про проект

Література після 9/11

11 вересня 2015 15:53 - 1576 - Настя Аболєшева

9/11 - для американців і значної частини світу це число символізує глобальну трагедію 21 століття, мультикультуральні та релігійні сутички, патріотизм, самоідентичність та, зрештою, тероризм. 11 вересня 2001 року був здійснений теракт на вежі-близнюки Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку. Тоді загинуло більше 3000 осіб. А культура, особливо література, з того часу спрямована на подолання посттравматичного синдрому. Найкращі з романів "після 9/11" - у нашому списку.

Багатьом відома фраза німецького філософа Теодора Адорно: "Як можна писати вірші після Освенцима?" Аналогічна проблема спіткала весь культурний світ після падіння веж-близнюків. Особливо гострою стала вона для американців. Старими постмодерністичними методами передати жах, відчай, страх, стрес, ненависть стало неможливо.

Що шукають в гуглі, пов'язане з 11 вересня англійською, українською та російською.

Джонатан Сафран Фоєр "Страшенно голосно і неймовірно близько"

Бестселлер The New York Times вже перекладений 30 мовами, а екранізація 2012 року з Томом Генксом і Сандрою Баллок була номінована на премію "Оскар".

Роман оповідає про хлопчика Оскара Шелла, який втрачає батька у теракті. Невдовзі після трагедії Оскар знаходить у батькових речах ключ із підписом "Блек" і вирушає у довгу квест-подорож Нью-Йорком, відвідуючи кожного жителя з таким прізвищем, щоб знайти те, що має відкрити цей ключ. 

Фоєр пробує гратись своїм текстом у психоаналітика - виписати, виговорити емоції, які переживає не лише хлопчик, але й кожен американець. Та в цій ситуації метод Фройда не спрацьовує.

До речі, цього року на Форумі видавців презентують переклад книги українською від Оксани Постранської та КСД.


Дон ДеЛілло "Той, що падає"

Лише через рік я став потроху звільнятися від його впливу, і це приймаючи до уваги, що я не вперше у своїй творчості звертаюся до подій 11 вересня, подій після яких США докорінно змінилися, переставши бути лише країною, що підраховує свої кошти.

Трагедія 9/11 в романі висвітлена очима різних героїв і в різних ракурсах. Це, наприклад, адвокат, який вибирається з торгового центру та терорист-викрадач, який готується до останнього польоту.

Хоч, на справді це більше традиційний "сімейний" роман, який оповідає про пошук власної ідентичності.

Наскрізним мотивом тексту є перформанс "людини, яка падає", названий за фотографією Річарда Дрю, про яку теолог Марк Томас зазначив, що цей знімок, "можливо, одна з найяскравіших ілюстрацій людського відчаю, яка не має аналогів за силою емоційного впливу в сучасному мистецтві". 

Томас Пінчон "Остання межа"

Головна героїня роману Пінчона - Максін Тарноу, молода мама, яка професійно розслідує фінансові махінації. В ході однієї справи Максін стикається з хакерами-одинаками, лівими активістами, правими спецслужбами, ізраїльськими агентами та російськими гангстерами і виявляє, що всі вони якимось чином беруть участь в організації теракту 9/11.

Трилер, кримінальний детектив, сімейна драма та постмодерний колаж із шмаків маскульту - все це роман Томаса Пінчона.Алекс Беренсон "Вірний шпигун"

Джон Уеллс - працює під прикриттям на ЦРУ в логові Аль-Каїди. Та раптом його звинувачують у зраді країни. А далі - детектор брехні, мусульманство, переховування і планування пандемії у дусі "Інферно" Дена Брауна.

Тематично ця книга нагадує успішний американський серіал  "Батьківщина".


Емі Вальдман "Подання"


Інтрига роману крутиться навколо мусульманського архітектора, який виграє конкурс з прозорим, сліпим відбором для будівництва меморіалу жертв теракту 9/11.

Для Емі цей роман став дебютним та успішним - Esquire, New York Times та Washington Post  назвали її книгою року 2011.


Каміла Шамсі "Обгорілі тіні"

Роман пакістанської авторки був у шортлисті літературної премії Оранж.

Як і в романі Фоєра Каміла проводить із терактом 9/11 інші історичні паралелі - це спільні історії  двох сімей, з останніх днів другої світової війни в Японії та Індії 1947 року, в Пакистані на Пакистан при диктатора Зія уль-Хаке на початку 1980-х років та бомбардувань Афганістану після теракту 2001 року.

"Тіні" говорять про сприйняття великих трагедій через індивідуальну втрату та піднімають теми вірності і відчуження, зради та спокути, зв'язку через кордони
й зіткнення різних ідентичностей.

Окрім того, цей роман радив у інтерв'ю сам Саламан Рушді!Настя Аболєшева, 1576.com.ua