Про проект

Папір із Піднебесної

11 березня 2016 16:42

Китайці протягом кількох тисяч років вважали варварами всі інші країни. Китай є батьківщиною багатьох грандіозних винаходів, один з яких – папір.

До появи паперу для записів у Китаї використовували згорнуті стрічки із бамбука, згортки шовку, дерев'яні та глиняні таблички тощо. Найдавніші китайські тексти ("цзягувень"), зроблені на панцирях черепах, датуються ІІ тисячоліттям до н.е. (час правління династії Шан).

Цай Лунь. Фото: http://www.rarebook-spb.ru/

 

Папір спочатку робили із шовку, який виготовляли із дефектних коконів шовкопряда, а пізніше стали використовувати пеньку.

Цай Лунь (50-120) – китайський сановник династії Хань. Папір винайшов саме він. Напрацювана Цай Лунем технологія полягала в наступному: доведена до кипіння суміш із пеньки, кори тутового дерева, старих риболовних сітей і тканин перетворювалася в пульпу, після чого її розтирали до однорідного стану консистенції пасти і змішували з водою. У суміш занурювали сито у дерев'яній рамі із бамбука, вичерпували ним масу і струшували, щоб стекла рідина. При цьому в ситі утворювався тонкий і рівний шар волокнистої маси. Цю масу далі переміщували на гладкі дошки, розташовуючи їх одна на одну. Зв'язували і поміщали зверху вантаж. Тоді затверділі під пресом листи знімали з дошок і висушували. Виготовлений за такою технологією листок паперу був легкий, цупкий, менш жовтий і більш зручний для письма. 

За цей винахід Цай Лунь отримав від імператора високий титул і солідну винагороду. Після винаходу паперу розпочався процес удосконалення його виробництва в Китаї. Для підвищення міцності до складу почали додавати крохмал, природні барвники та ін.   

Виготовлення паперу: етап перший. Робітники подрібнюють бамбук, очищають від листя і вимочують у воді, щоб підготувати для виготовлення паперу. Фото: http://www.epochtimes.com.ua/

 

Виготовлення паперу: етап другий. Матеріали виварюються на сильному вогні. Фото: http://www.epochtimes.com.ua

 

Виготовлення паперу: етап третій. За допомогою спеціальної дошки з творами робітник дістає частину отриманої суміші – на ній скоро утвориться аркуш паперу. Фото: http://www.epochtimes.com.ua

 

Виготовлення паперу: етап четвертий. На кожну дошку із сумішшю поміщається кришка. Зверху – ще одна дошка і на неї знову кришка. І так багато шарів. Фото: http://www.epochtimes.com.ua

 

Виготовлення паперу: етап п'ятий. Отримані аркуші сушать на стіні. Фото: http://www.epochtimes.com.ua

 

Ким ж був цей винахідник паперу? Цай Лунь походив зі Східної династії Хань. У 15 років хлопця віддали на службу євнухом до імператорського палацу. За його працьовитість, винахідливість і наполегливість Луня не раз підвищували, давали кращу посаду. За сорок років життя при дворі він послужив п'ятьом імператорам, завоював їхню прихильність та отримав титул князя. Якось йому доручили виготовляти інструменти та зброю для імператорської сім'ї, і з того часу Цай Лунь захопився ремеслами. Невдовзі він став знаменитим майстром, і його вироби спарвді вражали.

Фінал життя великого винахідника був печальним. Євнухи зазвичай брали активну участь у різних придворних інтригах. В одній з таких інтриг Цай Лунь зазнав поразки. Довелося прийняти отруту.

Цай Лінь. Фото: http://www.epochtimes.ru/

 

Кілька століть технологія виготовлення паперу була таємницею китайських майстрів. Але у 751 році намісник багдадського халіфа у Самарканді під час воєнної експедиції до кордонів Китаю взяв в полон двох китайців – майстрів з виготовлення паперу. Він влаштував з їх допомогою паперову фабрику. 

Самаркандський папір почали робити у Багдаді, Дамаску та інших містах на Сході, який за рівним розвитку культури залишив далеко позаду Європу. Дамаск став центром експорту паперу у Європу, де в часи середньовіччя його називали "дамаським листом".

Фото: http://www.rarebook-spb.ru/

 

Як сировину для виготовлення паперу араби почали використовувати ганчір'я. Його очищували від бруду, сортували, різали, варили, промивали, тоді розділяли на волокна і, розводячи водою, виготовляли суміш, з якої й отримували аркуші паперу. Інша сировина потребувала застосування іншої технології виготовлення, тому арабам довелося її вдосконалити: людську роботу замінили силою води, а ступи для розділення волокон - на жорна; у формах для відливу замість бамбукових прутів і тканинчастих переплетень почали використовувати залізні дроти. Для проклеювання паперу використовували крохмал із пшеничної муки. Окремі аркуші паперу араби склеювали, отримуючи сувої довжиною до 50 метрів.

Лише в 12 столітті власні паперові майстерні з'явилися в Іспанії, Італії, Франції, а пізніше – і в інших країнах. Україна довго користувалася папером, який привозили з інших країн, а сама почала виготовляти його у 16 столітті.