Про проект

Світ пива, курчат та ковбас

12 жовтня 2015 14:15 - 1576 - Олег Магдич

Цей фестиваль став одним зі символів Мюнхена. Його могла перервати лише війна чи епідемія. Навіть теракти не можуть примусити баварців відмовитись від цього свята. Під час святкувань пиво луг королеви Терези вкривається палатками з пивом, ковбасами та смаженими курчатами. 1576.com.ua пропонує невеличку фотоісторію фестивалю

У жовтні 1812 року Баварія святкувала весілля кронпринца Людвіга і принцеси Терези Саксонської. В один з днів, під час підготувань до бенкету, молодята вирішили провести грандіозне народне гуляння на лузі біля Мюнхена, який в подальшому назвали саме на честь королеви Терези. На честь весілля 17 жовтня провели кінні змагання. З цієї причини в різних джерелах є суперечності щодо дати першого Октоберфесту (12 або 17 жовтня).

Перший фестиваль. 1810 рік.

Спочатку свято організовувала королівська родина, використовуючи запаси королівського палацу. Однак, невдовзі організація свята перейшла до відома магістрату Мюнхена. Якщо перші роки його проводили нерегулярно, то через 4 роки магістрат вирішив, що свято має бути щорічним. Через 20 років на фестивалі вперше відбувся костюмований карнавал на честь ювілею весілля королівської сім'ї.

Свято 1823 року

Періодично свято скасовували. Це могло бути через епідемію холери або через військові дії. Зокрема, фестивалі не проводились під час австро-пруської та франко-пруської воєн. У 1881 році відкрилася перша та найбільша в світі піч для курчат.

У 1892 році пиво вперше стали подавати в скляних кухлях. Тоді ж на фестивалі вперше з'явилась електрика, яку забезпечила фірма батька Альберта Ейнштейна, причому існує версія, що малий Альберт допомагав батькові на цих роботах.

Король Людвіг вирушає на Октоберфест 1835.

У 1901 році на фестиваль спеціально привезли ціле поселення бедуїнів прямо з Аравійської пустелі. Це стало справжньою сенсацією. Під час святкування 100-річчя фестивалю було продано 1,2 млн. літрів пива. Це був перший випадок, коли кількість проданого напою пересягнула за мільйон літрів.  

Фестиваль 1901 року

В часи Першої світової війни фестиваль не проводили. Пізніше на заваді святкування ставала гіперінфляція. З 1933 року на фестивалі знову поновились кінні змагання. Тоді на вимогу Берліну усі баварські прапори були замінені на нацистські. У 1939 році у зв'язку з початком Другої світової війни фестиваль було закрито.

Октоберфест 1900 року. Кінохроніка

Два роки після завершення війни фестиваль проводили як "Осіннє свято". Тоді ще не вистачало ні коштів, ні продовольства для великого святкування. У повному об'ємі фестиваль поновився у 1950 році. У той же час заснували нову традицію. Відтепер починали свято дванадцятьма пострілами в небо з гармати, а згодом обер-бургомістр Мюнхену відкорковує ударом сокири першу бочку святкового пива та гукає "O'zapft is!" (У перекладі це означає "відкоркувати!").
Смажена риба. Фестиваль 1928 року.

Першим це зробив обер-бургомістр Томас Віммер. Для відкриття бочки йому знадобилося 19 ударів, що досі залишається найгіршим результатом в історії фестивалю. Найшвидше святкову бочку відкрив обер-бургомістр  Крістіану Уде у 2006 році - усього за один удар.

Смажена їжа на фестивалі 1931 року

З 60-х років фестиваль масово почали відвідувати іноземні туристи. Не зупинив їх навіть теракт у 1980 році, коли через вибух загинуло 13 осіб. Особливо зросла кількість туристів у 90-ті роки.  Після терактів 11 вересня баварський уряд подумував про скасування фестивалю, однак через масові звернення свято вирішили проводити надалі, правда з суттєвим посиленням безпеки.

Дівчата в національних костюмах завжди є окрасою Октоберфеста

Розпочинає свято символ Мюнхена — дівчина в чернечому одязі жовто-чорного кольору з великим дзвоником у руці, яка сидить верхи на прикрашеному коні. Її супроводжують святкові карети бургомістра, глави уряду Баварії і членів магістрату. За ними слідує низка прикрашених карет та возів з пивом з усіх земель Німеччини, перш за все з Баварії. Далі починається свято пива, ковбас на смажених курчат.

Обер-бургомістр відкриває діжку з пивом. Фестиваль 1961 року.

У 2014 році на Октоберфесті випили 6,5 мільйона літрів пива. І то був відносно спокійний рік. Три роки перед цим йшлося про рекордні 7,9 мільйона літрів. Найбільше відвідувачів було у 1985 році: ювілейний Октоберфест, якому тоді виповнилося 175 років, відвідало 7,1 млн. осіб.

Октоберфест 1959 року

У 1989 році відвідувачі були надзвичайно голодними. Тоді було продано найбільше печених курчат (775 674 порцій) та свинячих ковбасок (360 734 порцій).

Октоберфест 2013 року

Незважаючи на ціну пива, відвідувачів з кожним роком усе більше. Ціна одного кухля пива постійно дорожчає. У цьому році відвідувачі платять від 10 до 10,40 євро за "літр" напою. 2014-го року літр пива коштував ще від 9,70 до 10,10 євро.

Відкриття свята. 1938 рік

Танці на фестивалі

Кінохроніка 1963 року

На фестиваль привозять пиво з усіх земель Німеччини

На фестивалі завжди багато туристів

Октоберфест 2006. Вигляд зверху

Фестиваль 1972 року.


Пиво єднає усіх гостей фестивалю

Без пива немає Октоберфесту

Дівчата з традиційними пивними келихами - масами

Найбільша пивна палатка фестивалю

А тепер зсередини

Загальний вигляд Октоберфесту

Підготував Олег Магдич, 1576.com.ua