Про проект

Як горіла Москва

14 вересня 2015 13:10 - 1576-Олег Магдич

Міста в давнину горіли часто, особливо якщо вони були дерев'яними. Москва не була винятком. Однак якщо в багатьох інших містах це слугувало поштовхом до якихось змін (кам'яне будівництво, пожежна служба тощо), то в Москві за декілька століть (до ХІХ ст.) мало що змінилось. 1576.com.ua підготував перелік найбільших московських пожеж, в результаті яких горіло майже все місто.

Початок царювання Івана Грозного

Одна з найбільших пожеж в історії Москви відбулась у квітні 1547 році, невдовзі після вінчання молодого князя Івана IV на царство. Перші спалахи в Москві були зафіксовані 12 квітня, коли згоріли торгові ряди в Китай-городі біля Кремля, казенні двори для гостей, Богоявленський монастир та безліч житлових будинків. Невдовзі вогонь дістався до міських  порохових складів, які вибухнули разом з частиною міської стіни.

Пожежа в Москві та повстання 1547 року
Пожежа в Москві та повстання 1547 року. Літописна мініатюра

20 квітня стався новий спалах, в результаті якого повністю вигоріла Яузна вулиця, на якій в той час жили гончарі та кожум'яки. Але на цьому пожежі не завершились. 24 червня під сильної бурі загорілась Арбатська вулиця. Вогонь перекинувся на Кремль, Китай-город та Великий посад (головний торговий центр міста). Невдовзі в місті вибухнуло повстання, оскільки в пожежі звинуватили родичів царя Івана Грозного,  зокрема його бабусю Анну, яка нібито вирізала з мертвих серця, клала їх у воду та цією водою кропила будинки. Княгиня була убита, однак повстання вдалось зупинити.  В результаті згоріла третина усіх будівель Москви, були взірвані порохові склади. Загинуло 1700 осіб.

Набіг Девлет-Гірея

Москва уже активно воювала в Лівонії, а по країні тривав терор опричнини. Більша частина війська знаходилась в Прибалтиці. Цим вирішив скористатися кримський хан Девлет-Гірей. У травні 1571 року кримське військо обійшло прикордонні укріплення та вдарило у фланг прикордонній сторожі. Татарські загони дійшли до Москви та увірвались у незахищене передмістя. Виникла пожежа. Завдяки сильному вітру вогонь швидко поширився по місту. Гарнізон охопила паніка.

Татари штурмують Москву. Літописна мініатюра.

Гнані пожежею городяни та біженці кинулися до північних воріт столиці. У воротах і вузьких вуличках виникла тиснява, люди "в три ряди йшли по головах один іншого, і верхні тиснули тих, хто були під ними". Протягом трьох годин Москва вигоріла вщент. Татари не наважились брати штурмом Кремль та пішли з міста з колосальною здобиччю. Загинуло біля 10 тисяч осіб, а 60 тисяч кримчаки забрали в полон.

Пожежа 1701 року


Так виглядав Кремль у кінці XVII століття. Значна частина цих дерев'яних споруд згоріла у 1701 році

19-21 червня 1701 року в Москві розпочалась грандіозна пожежа. Спочатку загорілись келії Новоспаського монастиря а згодом вогонь перекинувся на місто. Розпочалась пожежа в Кремлі. Вогонь настільки великим що розкололись та впали дзвони з дзвіниці Івана Великого. Згорів один з будинків Петра І. Під час пожежі ченців, черниць, священиків і мирських людей загинуло багато в полум'я. Були знищені усі човни та плоти на Москва-ріці. Загинуло кілька тисяч осіб. після пожежі Петро І видав наказ про заборону будівництва дерев'яних будинків. Будувати можна було лише кам'яні та цегляні будинки. Але указ фактично не виконувався, що приводило до нових пожеж.

Троїцька пожежа

Пожежа почалася в будинку багатого москвича Олександра Милославського, сильний вітер швидко доніс вогонь до палацу царівни Катерини Іванівни біля Боровицького мосту. Полум'я перекинулося до Кремля, де загорілись декілька будинків.  Вогонь охопив канцелярію, царський  палац, Грановиту та Оружейну палати.

В результаті пожежі Цар-дзвін так ніколи і не задзвенів.


До вечора загорілися покрівлі на Успенському, Благовіщенському та Архангельському соборах (царська усипальниця). Згоріли три монастирі, синодальний будинок, вотчинна контора, казенний наказ, будівлі колегій, палати князя Трубецького. Загорілась будівля, де зберігали Цар-Дзвін (який ще не був завершений) . Від нього відколовся уламок вагою в  тонн. Тому дзвін вирішили залити в ямі.

"Наполеонівська пожежа"

Знаменита московська пожежа почалася на наступний день після входу війська Наполеона до Москви та завдяки сильному вітру поширювалась зі страшною швидкістю. За дуже короткий час вогонь охопив дві третини міських кварталів. Вогонь посилився і погрожував перекинутися на царські палати. Наполеон встиг вчасно покинути Кремль, в якому невдовзі сталось декілька сильних вибухів оскільки вогонь дійшов до арсеналу. Власне при відступі генерал-губернатор Москви Ростопчін наказав підпали військові склади та деякі будинки. Також значна частина москвичів при евакуації знижувала своє майно. Але погода ще більше розігнала ці локальні пожежі.

О.Ф. Смирнов. Пожежа Москви. Музей-панорама Бородінської битви 

Полум'я знищило 6496 з 9151 житлових будинків та 122 храми з 329. У вогні загинули до 2000 поранених російських солдатів, залишених у місті. Були знищені університет, бібліотека Бутурліна, Петровський та Арбатский театри. Вважається, що в Московському пожежі загинуврукопис "Слова о полку Ігоревім", а також "Троїцький літопис". Москва відновлювалася після пожежі впродовж 20 років.

Підготував Олег Магдич, 1576.com.ua