Про проект

Хто платить за українське мистецтво

7 грудня 2015 07:13 - 1576.com.ua – Ірина Скакун

Як простому білоруському євреєві заробити 25 тисяч $? Дуже просто – намалювати українське село. В 1996 році у виставковій залі Музею історії Києва на аукціоні картину Абрама Маневича "Село" продали за рекордні на той час 25 тисяч $. Як простому українському бізнесмену стати арт-персоною? Дуже просто – почати купувати мистецтво. 1576.com.ua розповість хто і скільки в Україні готовий викласти за вітчизняні шедеври.

Аукціони – справа ризикова і захоплююча. Тому, хто вигадав продавати так твори мистецтва – речі із сфери далеко не першої необхідності – слід було дати як мінімум Нобелівську премію. Бо аукціон – це азарт, це адреналін і можливість помірятися... статками і смаком. А там, гляди, і вже несеш під пахвою "Жінку ІІІ" Віллема де Кунінга за 138 тисяч $ або, якщо дуже пощастить, вітчизняного "Зайчика" Василя Цаглова за 41 тисячу $. 


Картина "Зайчик" Василія Цаглова
 

За звання найдорожчої картини світу свого часу сперечалися поціновувач пишних тілес Рубенс ("Побиття немовлят" за 73, 5 млн. євро), експресивний Мунк із його кіногенічним "Криком"  ($ 119,9 млн) і предтеча кубізму Поль Сезан, який поки і утримує рекорд – 250 млн.$ з картину "Гравці в карти".

Вартість українських витворів високого мистецтва в середньому варіюється в діапазоні $30 - $ 90 тисяч. Найбільше колекціонери готові віддавати за ептажні полотна, тому найбільше вартує Чичкан (Найдорожча продана робота: "Оно" (2003) Ціна: $ 70 тис.), Ройбурт (Найдорожча продана робота: "Прощавай, Караваджо!" (2008) Ціна: $ 97 тис.), Віталій та Олена Васильєви (Найдорожча продана робота: "Ice" (2012) Ціна: $ 100 тис.).

Абсолютним рекордсменом вважають полотно сучасного українського художника члена Спілки художників України з символічним прізвищем Криволап "Кінь. Ніч" продане в 2011 році на торгах Phillips de Pury за 124,3 тис.$.

Картина Анатолія Криволапа "Кінь.Ніч"

Нещодавно Forbes оприлюднили перший рейтинг колекціонерів українського сучасного мистецтва. Так хто ж в Україні готовий купити чорного кота в темній кімнаті чи коня вночі? Оголосимо першу п'ятірку щасливців.

Номер перший у списку - Ігор Воронов.
50 років, підприємець
Кількість робіт: не менш як 1000
Найдорожча робота: "Український алфавіт" Павла Макова, близько $60 000.
У його зібранні – роботи Родена, Бранкузі, Пікассо, Джакометті, а також повний комплект бронзових виливків Деґа.
 
На аукціоні може купити одним махом 50 лотів, а потім ще 20 після торгів.
Називає себе більше збирачем ніж колеціонером. Головний принцип формування колекції – подобається\не подобається. 
Перше приватне придбання Воронов насилу згадує:
 
Був період, купував роботи для інтер'єру. Брав, бо подобалися, – навіть імен не пам'ятаю.
 
Ігор Воронов. Фото: focus.ua
 
 
Друге місце рейтингу - Віктор Пінчук
(позиція дещо неочікувана, бо чомусь здавалось, що має бути перше, так міцно до імені Пінчука прив'язався образ мистецтвоїда)
54 роки, підприємець
Кількість робіт: понад 200
Найдорожча робота: "Шлях до серця" Арсена Савадова, близько $120 000
Пінчук має свою концепцію зібрання: повне представлення знакових авторів різних шкіл і напрямків.
 
В колекції одного з найбагатших українців – шедеври західного мистецтва: Герст, Кунс, Муракамі, Гурські. В українській частині колекції сучасного мистецтва у бізнесмена зірок теж вистачає: Олександр Гнилицький, Олександр Ройтбурд, Арсен Савадов, Ілля Чичкан, Олег Кулик, Борис Михайлов, Сергій Братков, Павло Маков та інші. 
Його зібранню класичного мистецтва в Україні немає рівних, у ньому представлено, наприклад, роботи таких майстрів, як Іван Айвазовський, Олександр Богомазов, Давид Бурлюк і багатьох інших.
 
Віктор Пінчук. Фото: wikimedia

Третя позиція в Людмили Березницької

57 років, арт-критик
Кількість робіт: близько 1000
Найдорожча робота: "Фонтан" Олександра Гнилицького, близько $25 000
Людмила Березницька – власниця однієї з найбільших і найцінніших колекцій соцреалізму. У середині 90-х вона зрозуміла, що це матиме історичну цінність і відкрила галерею в Києві. Із часом Березницька серйозно зайнялася contemporary art.
 
Щоб купити нову роботу Березницькій треба нею "захворіти". 
Одне з чільних місць в її галереях і приватній колекції займає Ілля Чичкан. 
Є й інші представники "нової хвилі": Олег Голосій, Олександр Гнилицький, Олександр Ройтбурд, Ігор Гусєв, Василь Цаголов, Арсен Савадов.
 
Людмила Березницька. Фото: ua.golos.ua
 

Четверте місце в списку має Андрій Супруненко

56 років, архітектор
Кількість робіт: близько 400
Найдорожча робота: «Сади Супрунівки» Павла Макова, близько $50 000
 
Майже всіх, хто сьогодні входить до числа найкращих сучасних художників країни, Андрій Супруненко знає особисто ще з 1980-х.
Головний принцип колекції неоригінальний: "Купую те, що мені подобається".
 
Найбільше подобаються роботи Павла Макова. У його зібранні – роботи Олега Тістола, Василя Цаголова, Вінні Реунова, Володимира Буднікова, Влади Ралко та інших. Останнім часом колекціонер думає про придбання фотографій Васильєвих із серії знімків будівель відомих світових музеїв "Апокаліпсис у мистецтві".
 
Андрій Супруненко. Фото: antikor.com.ua
 
 
І нарешті п'яте місце рейтингу посідає Петро Багрій
48 років, президент асоціації «Виробники ліків України»
Кількість робіт: близько 1000
Найдорожча робота: «Без назви» Олександра Гнилицького, близько $50 000

 Петро Багрій збагатив колекцію Національного художнього музею України скульптурою Архипенка, яку спершу придюбав для себе. Його "провідниками" в сучасному мистецтві були директор вищезгаданого музею Анатолій Мельник і №3 в нашому рейтингу Людмила Березницька. 

Про своє захоплення Петро Багрій зауважує:

"Нині мені більше подобається купувати не дуже дорогі твори і разом із художником працювати над їхньою капіталізацією"

 Більша частина – це українська "нова хвиля": Ройтбурд, Гусєв, Соломко, Маценко, Трубіна, Чичкан. "Тістола – понад 10 робіт, Макова – понад 10, Сільваші – не більш як п'ять", – перераховує Багрій. Улюблений автор – Гнилицький. Усього в Багрія близько 30 робіт художника.
 
  Петро Багрій. Фото: visnik-press.com.ua

 

Хоча більшість учасників списку – бізнесмени, лише одиниці з них розглядають зібрання робіт як інструмент інвестицій. Але почати збирати актуальне українське мистецтво – це шанс для ваших онуків отримати у спадок багатомільйонну колекцію.

Антикваріат і класику вже давно "розібрано", ті рідкісні роботи, які з'являються на ринку, коштують дорого, не кажучи вже про західні шедеври, які виставляють на міжнародних аукціонах. Тому сучасне українське мистецтво виглядає привабливішим для колекціонерів. Ціни на нього формуються тут і зараз, можливість придбати підробку мінімальна, багато художників перебувають у повному розквіті сил і торкаються у своїй творчості актуальних тем.

 

На обкладинці – картина "Зайчик. Перший контакт" Василя Цаглова