Про проект

Що потрібно знати про Ейзенштейна

11 лютого 2016 16:49 - 1576.com.ua

В день смерті Сергія Ейзенштейна 1576.com.ua згадує найцікавіші факти про геніального режисера.

Ейзенштейн Сергій Михайлович – радянський режисер, чий фільм "Броненосець "Потьомкін"" вважається найкращим фільмом усіх часів та народів. Праці Ейзенштейна в теорії кіно та театру, розроблення методики асоціативного монтажупідтвердило тяглість кінематографу із тисячолітньою історією мистецтва.

 Творчістю Ейзенштейна захоплювався Чарлі Чаплін та Йозеф Геббельс,  його порівнювали з Девідом Гріффітом (тим самим, з якого прийнято вивчати історію кінематографу), а Джеймс Джойс саме йому доручив екранізацію свого "Улісса".

Хоч життєвий і творчий шлях режисера і не пов’язаний з Україною, але картина, яка принесла Сергієві Ейзенштейну світову популярність і увійшла в класику світового кінематографа, знімалася на Одеській кіностудії і оповідає про історичні події, які відбувалися в Одесі, її найвідомішим епізодом є сцена знята на так званих "потьомкінських" сходах. Також "Броненосець "Потьомкін"" став першим кольоровим фільмом в історії (хоч насправді кольоровим був лише розмальований від руки червоний революційний прапор).

 Сергій Ейзенштейн. Фото: chtoby-pomnili.com

 

Сергій Ейзенштейн двічі отримав головну нагороду СРСР – Сталінську премію першого ступеня за фільм "Олександр Невський" у 1941 році та за першу серію стрічки "Іван Грозний" у 1946 році.

Ейзенштейн читав лекції у Європі та співпрацював ізкінокомпанією Paramount Pictures.

Григорій Александров, Сергій Ейзенштейн, Уолт Дісней, Едуард Тіссе.  Фото: liveinternet.ru

 

На перший погляд Сергій Ейзенштейн – радянський варіант Лені Ріфеншталь (яка була хоч і майстерним та все ж таки "кишеньковим" режисером Гітлера), але це лише на перший погляд, бо головне в його кінострічках не революційний зміст, а революційна образність та техніка.

Ейзенштейн в Мексиці, в гостях у Дієго Рівери і Фріди Кало. Фото: liveinternet.ru

 

Першу картину Ейзенштейна "До диктатури" влада прийняла прихильно і доручила зняти фільм "1905 рік". У сценарій повинні були увійти і страйки, і російсько-японська війна, і багато іншого. Але з ряду причин зняли тільки заколот на броненосці. У підсумку фільм вийшов 24 грудня 1925 року за назвою "Броненосець "Потьомкін"" і мав приголомшливий успіх як в СРСР, так і за кордоном. Картина вплинула на кінематограф, а пізніше і зовсім була названа "кращим фільмом всіх часів і народів".

Тамізі Найто, Борис Пастернак, Сергій Ейзенштейн, Ольга Третьякова, Ліля Брік, Владімір Маяковський, ?, ?.  Фото: liveinternet.ru

 

У жовтні 1928 року Ейзенштейн разом зі своєю знімальною групою вирушив за кордон з метою вивчення західного досвіду. Два роки вони подорожували, виступали з лекціями і доповідями. Так їх помітили в США – в 1930 році Ейзенштейн уклав контракт з кінокомпанією Paramount Pictures на екранізацію роману Теодора Драйзера "Американська трагедія". Проект так і не був реалізований – Paramount відмовилася від запропонованого сценарію.

Сергій Ейзенштейн та Чарлі Чаплін. Фото: lib.rus.ec

 

За допомогою письменника Ептона Сінклера Ейзенштейн приступив до зйомок фільму "Хай живе Мексика!". Однак після того, як було знято 75 тисяч метрів, Сталін направив режисерові телеграму з пропозицією повернутися в СРСР.

Навесні 1935 року Ейзенштейн почав працювати над стрічкою "Бєжин луг". Сценарій був написаний драматургом, колишнім чекістом Олександром Георгійовичем Ржешевського. За основу сюжету було взято історія Павлика Морозова. Перший варіант фільму рознесли в пух і прах. Ейзенштейн переписав сценарій, замінив кількох акторів і замість сцени розгрому церкви ввів боротьбу з пожежею. Незважаючи на всі старання, в 1937-му робота була припинена, відзнятий матеріал забракований. Від фільму залишилися обрізки плівки, чернетки, фотографії та плани, з яких пізніше був складений фотофільм.

Павлік Морозов Сергія Ейзенштейна. Фото: fastpic.ru

 

За сценарій "Олександра Невського" Ейзенштейн отримав вчений ступінь доктора мистецтвознавства. Дисертацію режисер не писав і не захищав.

Під час Великої Вітчизняної війни Ейзенштейн працював над "Іваном Грозним". За першу серію він отримав Сталінську премію першого ступеня. Ні другу, ні третю глядачі так і не побачили – зйомки були припинені через смерть Ейзенштейна. 

Фото на заставці - liveinternet.ru