Про проект

Три мільйони за голову Рушді

19 червня 2015 09:00

Він мріє спалити "50 відтінків сірого" тоді, коли його мріють спалити всі ісламісти світу. 1576.com.ua пропонує найцікавіше про одного з найталановитіших та скандальних авторів сучасності Салмана Рушді.

В 1966 році Антон Шандор Лавей засновує церкву Сатани – першу офіційно зареєстровану організацію, що представила сатанізм як ідеологію. Загалом вона передбачає не зовсім те, що звикли вважати "поклонінням дияволу" пересічні бабусі на лавках під під’їздом і підлітки в складному віці. 

На противагу християнству, зорієнтованому  на життя духовне, небесне, вона бере за основу поклоніння благам земним, плекання тілесних радощів.

Найбільшим гріхом тут вважається – дурість.

Аби життя склалося інакше, Салман Рушді був би ідеальним адептом цієї філософсько-релігійної доктрини, але він був … мусульманином… І все було б нічого, аби він не написав "пародію на Коран".


Так називають його скандальний роман "Сатанинські вірші". Салман Рушді одразу ж стає: 
а) визнаним і відомим в Європі; 
б) персоною нон-грата і потенційною мішенню в мусульманському світі.


Рушді виріс у світській вільнодумній родині, де "Святе Писання можна не тільки досліджувати, але навіть і виправляти" і дозволив собі погратися з історією однієї з центральних світових релігій.

І все ж, звідки взялася ідея книги? При чому тут Коран? Що ж це за вірші і чому – сатанинські? 

Сам Рушді дізнався про цей епізод із життя пророка Мухаммеда в університеті. Мова йде про рядки, де згадуються три язичницькі богині, що їх нібито нашепотів Пророку диявол. Згодом вірші було змінено, а Коран очистився від сатанинського одкровення. Проте для Рушді справи це не міняло.

Салман Рушді і його скандальний роман

Іранський духовний лідер видав релігійний едикт (фетву), де визнав вбивство Рушді – богоугодною справою.

За голову письменника різні радикальні ісламські організації призначали нагороди, їх величина доходила до 3,3 мільйонів доларів. 

Карикатура на Салмана Рушді

Переслідувались усі причетні до видання чи розповсюдження роману. Від рук релігійних екстремістів загинув перекладач "Сатанинських віршів" на японську мову, були поранені італійський перекладач і норвезький видавець. 

У Англії були підірвані бомби біля магазину фірми Penguin Books, де книга була виставлена на продаж. У березні 1989 року фетва привела до розриву дипломатичних відносин між Великобританією і Іраном.

Салман Рушді

Власне, тому він досить різко висловлював свою думку з приводу сумнозвісної трагедії з Charlie Hebdo:

Релігії, як і всі інші ідеї, заслуговують критики, сатири і, так, нашої безстрашної неповаги 

На його думку, іронія і сатира – ось істинна зброя проти людської дурості.


Починав Рушді як фантаст-невдаха. Коли його перший роман "Ґрімус" з тріском провалився, він мав спокусу стати успішним рекламщиком:

Якщо ти не можеш домогтися успіху як письменник, така перспектива починає виглядати привабливою. "Не будь ідіотом!" – Говорить тобі внутрішній голос. Тепер я думаю, що той молодий хлопець, яким я тоді був, вчинив дуже мужньо: він вирішив залишитися ідіотом


Хоча, ким-ким, а ідіотом Рушді назвати важко. Про це свідчить хоча б те, що до сьогодні він ще жодного разу не потрапив до рук своїх братів по релігії, хоча регулярно з’являвся і з’являється на публіці.

Салман Рушді з медаллю від королеви Єлизавети ІІ

Поки за його голову призначали колосальні винагороди, він як справжній мусульманин, готував "бомбу за бомбою": засвітився в кліпі U2 – у пісні на власні слова, знявся в "Щоденниках Бриджит Джонс" у ролі самого себе, отримав "Букера", потім "Букер Букерів", а в 2007 році – титул лицаря Британської Імперії, що негайно спровокувало новий вибух обурення в ісламському світі.