Про проект

Час Зануссі

20 червня 2016 09:26 - 1576.com.ua

17 червня святкує сімдесят сьомий день народження видатний польський режисер Криштоф Зануссі.

Зануссі – це не лише ім’я побутової техніки, також це прізвище театрального та кінорежисера, фізика, письменника, філософа, викладача і громадського діяча - поляка-українофіла Криштофа Зануссі.

Розшарування думок, відмінність почуттів від слів, сказаних уголос є емблематичним для сутності мислення "хомо советікус" або ж "совка".


Перший повнометражний фільм Зануссі "Структура кристалу" (1969) закріпив за режисером славу екзистенціала-раціоналіста, дослідника проблем, травм та звичаїв поляків.

Кіно Криштофа Зануссі переважно орієнтоване на драматичні та соціальні конфлікти сучасності, сповнені психологізму, філософської неоднозначності та близької кожному життєвості.


Найвідоміші його стрічки це: "Сімейне життя" (1971), "Захисні кольори" (1976), "Константа" (1980), "Імператив" (1982), "Ілюмінація" (1973) та "Рік спокійного сонця" (1984).

Криштоф лауреат Каннського кінофестивалю (1980), призер МКФ у Венеції (1982 та 1984) та у Москві (2000). 2005 року Зануссі отримав премію Параджанова "за внесок у світовий кінематограф" на Єреванському міжнародному кінофестивалі, а 2009 року орден князя Ярослава Мудрого V ступеня.

У багатьох поляків особливо після горілки, яку вони п'ють по-російському, в голові сидить такий собі маленький москаль і саме його вони найдужче в собі ненавидять.


2013 року видавництво Фоліо надрукувало спогади митця "Час помирати", в яких Криштоф піднімає теми часів соціалізму в Польщі, пригод та проблем роботи кінорежисера, аналізує європейський, слов’янський та американський сторони світу, згадує свої зустрічі з відомими людьми (Папою Іваном Павлом ІІ, Вацлевом Гавелом, Сьюзен Зонтаг, Гюнтер Грасс, Маргаріт Дюрас, Герберт Збігнев та ін.)


Спеціально для українського видання Зануссі написав новий розділ "Моя Україна", в якому розповів про своє ставлення до України, її історії та культури, про співпрацю з Богданом Ступкою, а також згадав католицький університет, кардинала Гузара та режисера Жолдака.

2013 року Криштоф Зануссі відвідав львівський Форум видавців, а 2015 вінницький міжнародний фестиваль оповідання Intermezzo.

 

Зануссі разом з іншими відомими діячами польського театру та кіно (Евою Шикульською, Барбарою Брильською, Єжи Гоффманом, Анджеєм Вайдою, Войцехом Марчевським, Яцеком Блавутом, Яном Новіцьким) 2014 року виступив з підтримкою українського народу, а також зі зверненням відпустити Олега Сенцова.

Коли я зустрічався з російськими журналістами і давав інтерв'ю російському телебаченню, за іронією долі, вони запитали мене, чи я справді бачу різницю між українцями і росіянами. Я сказав, що між ними є тільки одна відмінність – і це Майдан.