Про проект

Дещо про Михайла Сергійовича

13 березня 2016 10:57 - 1576.com.ua – Олег Магдич

Перш за все його згадують як видатного історика та політичного діяча. Оцінка ролі Михайла Грушевського в історії України коливається між возвеличенням як "батька нації" та звинуваченнями у прорахунках і зраді Батьківщині – як маятник. Проте при цьому часто забувають, що це була жива людина зі своїми захопленнями та звичками. 1576.com.ua підготував декілька фактів з життя великого історика.

Борода

Коли говориш про Грушевського, то одразу уявляєш його величезну бороду. Його товариші, жартуючи, називали її "бородою святого Онуфрія". Грушевський ще в молодості пообіцяв ніколи не голитись, за що отримав прізивсько "дядько Чорномор". Перша характеристика Михайла Сергійовича у всіх спогадах – це його велика борода.

Мирон Кордуба так описує Грушевського при першій зустрічі: "Перше враження особи зовсім не відповідало образові, який витворився в моїй уяві. Низький, худощавий, з незвичайно буйною бородою, Грушевський з виду зовсім не подобав на ті типи університетських професорів, які я привик зустрічати на львівськім терен".

Коли Грушевський уже став главою Центральної Ради, то завдяки своїй бороді отримав прізвисько "дід". Справді, для молодих українських політичних діячів Центральної Ради, яким було ледве за 30, 54-річний професор був старцем, однак Михайла Сергійовича значно старила його борода. В народі навіть ходили легенди про неї.

Михайло Грушевський. 1910-ті роки. Фото: uk.wikipedia.org

 

Професор та викладач

В 1894 році, за рекомендацією Володимира Антоновича, Грушевського призначили на посаду ординарного професора кафедри "всесвітньої історії з окремим узагальненням історії Східної Європи" Львівського університету. 12 жовтня того ж року Михайло Грушевський зробив свою першу доповідь у Львівському університеті. Цей виступ із ентузіазмом був сприйнятий аудиторією, велика зала ледве зуміла вмістити всіх охочих. На цій посаді Грушевський пропрацював до 1914 року.

Грушевський у своїй бібліотеці. Фото: www.lodtrk.org.ua

 

У Львові Грушевський розпочав активну діяльність у Науковому товаристві ім. Тараса Шевченка. Очолив Історико-філософську секцію Наукового товариства імені Шевченка, створив Археографічну комісію НТШ (1896–1913). Перу вченого належить декілька тисяч праць. Однак лекції він читав доволі нудно і студентам було складно його слухати.

"Викладав Грушевський страшенно нудно, не давав ширших узагальнень, а переказував, і то дуже одноманітно, саму лише фактичну історію: коли який князь панував, з ким воював або переговорював", – пише Дмитро Дорошенко, майбутній міністр закордонних справ України, у 1918 році.

Професорська вілла

Професори у той час жили доволі заможно. Не був виключенням і Грушевський. Переїхавши до Львова, він купує собі ділянку землі. У 1902 році тут було побудовано партеровий будинок з частиною другого поверху – на зразок міських вілл початку століття в неоромантичному стилі. Він мав два парадних та два господарських входи, два балкони. Автором проекту був архітектор Марціан Заходній.

У спорудженому будинку на Софіївці на вулиці Понінського, 6 (тепер І. Франка, 154) Михайло Грушевський прожив з родиною майже 12 років – до початку Першої світової війни. У 1914 році родина Грушевських виїжджає на відпочинок до Карпат (с. Криворівня) та, на жаль, уже більше не повертається до львівського будинку.

Вілла Михайла Грушевського. 1903 рік. Фото: http://photo-lviv.in.ua

 

З того часу у віллі мешкає їхня кухарка Юлія Чек – під наглядом призначеного судом куратора та друзів родини Грушевських. На жаль, господарювання служниці не принесло нічого доброго ані будинку, ані його господарям. Відкривши у себе підприємницьку жилку, жінка вирішує облаштувати у помешканні пекарню. Будинок чек покинула лише  у 1930 році після довгої судової тяганини.

Як посварились Іван Якович та Михайло Сергійович

Михайло Грушевський та Іван Франко були сусідами, мешкаючи в збудованих поруч віллах елітного львівського району "Софіївка". Спочатку між ними були доволі дружні відносини. Грушевський навіть віддав йому частину своєї ділянки, і вони разом найняли архітектора для будівництва вілл. Будинки побудували одночасно. Проте згодом між ними почались сварки. Спочатку це було пов'язано з конкуренцією в університеті.

Учасники з’їзду українських письменників з нагоди 100-річчя виходу в світ "Енеїди". В центрі Грушевський та Франко. Фото: uk.wikipedia.org

 

Франко завжди тримав домашніх тварин, зокрема найбільше він любив собак, яких у нього було кілька. 

Франкові собаки манерами не вирізнялися і любили гавкати тоді, коли їм заманеться.

Грушевський не раз і не два скаржився письменнику на його невихованих домашніх улюбленців, які не давали ночами поважному професору ані спати, ані працювати, однак Іван Якович не надто зважав на прохання Михайла Сергійовича. Ситуація дійшла до такого, що певний час вони взагалі не розмовляли між собою. Хоча до кінця життя обидва про один одного говорили з повагою.

President du Parliament

У сучасній українській спільноті існує міф про Грушевського – президента УНР, створений Дмитром Дорошенком. Ця теза прижилась в публіцистиці й у науковій літературі. З погляду формального, юридичного, а відтак і наукового, Грушевський не був президентом Української Народної Республіки. Такої посади в УНР не існувало і її не передбачала Конституція, яка була ухвалена в останній день функціонування Центральної Ради. Немає жодного відомого акту, підписаного Грушевським як "президентом".

Симон Петлюра, Володимир Винниченко й Михайло Грушевський під час мітингу. 1917 рік. Фото: ounuis.info

 

Водночас назва посади Грушевського – "президент Ради" – була тоді досить поширеною, особливо в газетних публікаціях. Це, ймовірно, пов'язане з тим, що ще одне значення слова президент – голова. оскільки після його повернення з заслання 13 березня 1917 року історика обрали саме "головою" Ради.  Грушевський користувався візиткою, де був напис французькою мовою President du Parlament D'Ukraine (президент парламенту України – тодішній відповідник сучасного Голови Верховної Ради України), а також пізніше підписувався "бувший президент Української Центральної Ради". В протоколах засідань Ради він називався українським словом "голова".

Тож Грушевський був не президентом УНР, а головою Центральної Ради УНР. Однак це не зменшує його тогочасного значення – Михайло Сергійович був главою України у 1917 році.

Олег Магдич, 1576.com.ua