Про проект

Хвороби, грози, кварки і гази: "брудна білизна" Джеймса Джойса

10 січня 2018 16:27 - 1576.com.ua

77 років тому, 13 січня 1941, після лікування виразки шлунку та наслідків глаукоми, помер автор "Улісса" ірландський письменник-модерніст Джеймс Джойс.

www.james-joyce.ru

 

Найвідоміший твір Джойса – роман "Улісс", сюжет восьмисот стрінок якого відбувається в один день, 16 червня 1904 року. Цей день, також відомий як Блумсдей, святкують усі шанувальники творчості Джеймса Джойса: вони проходять шляхом головного героя Леопольда Блума. Письменник не випадково вибрав саме цю дату – у червні 1904 Джойс познайомився зі своєю музою і майбутньою дружиною Норою Барнакл.

Минулого року в Україні вперше вийшов друком повний варіант "Улісса" у видавництві Жупанського.

publisher.at.ua 

 

Вважається, що осилити і зрозуміти "Улісса", а тим більше "Поминки за Фіннеганом" може лише справжній інтелектуал. Навіть Босхес вважав, що велич Джойса у "двох величезних і (що гріха таїти) незручночитальних романах".

Але мало хто знає, що фобії, звички і приватне життя самого Джойса було далеким від аристократичного. Тому, якщо ви не осилили або ж і не збираєтесь братись за цю циглину – не біда, така поведінка якраз у дусі Джеймса Джойса.

www.parodos.it

 

Оповідають, що одного разу шанувальник творчості Джойса запитав, чи може він поцілувати руку, що написала "Улісса". Джойс відмовив, пояснивши, що ця рука, окрім писання, щодня робить багато чого "непристойного".

Сексуальних практик та інших непристойностей вистачає і у романі, відповідно і життя Джойса не було винятком. У студентські роки Джойс частенько навідувався в дублінський квартал червоних ліхтарів, де в 14 років втратив свою невинність.

Але femme fatale його життя безперечно була дружина Нора. Вона називала його Джим-простачок, а знайомим розповідала, що Джеймс слабохарактерний і кволий. Коли творчість Джойса принесла йому всесвітню славу, Нора, не соромлячись, висловлювала всім і кожному презирство до його роботи. Незважаючи на той факт, що Улісс став знаменитий за його психологічний проникнення в розум і душу жінки, Нора стверджувала, що Джойс не знає про жінок абсолютно нічого. 

www.theguardian.com Нора, Джеймс і Джон Салліван в Парижі.

 

Дивовижними є і листи Джеймса до Нори. У 1909 році, коли він у справах був далеко від Ірландії, він писав їй живі листи з виразами ніжності до її несвіжих нижньої білизни: "Невеликі речі дають мені найбільшу ерекцію – розпусні рухи твого язика, маленька коричнева плями на твоїй білизні?".

Нора була фетишом Джойса: він любив усі її виділення, запахи та речі. В одному листі він пише:

Мені здається, що Вона може пукати в будь-якому місці. Я думаю, що міг би затягнути її в кімнату, повну пукаючих жінок. Її дівочий шум не такий, як вологий вітряний метеоризм, який, на мою думку, характерний для товстих жінок. Він раптово сухий і брудний, як щось таємниче, що може зробити молода дівчина в гуртожитку вночі. Я сподіваюся, що Нора буде без кінця пукати мені в обличчя, щоб я міг відчувати цей запах.

Є згадки, що Джойс дуже любив жіночу білизну і навіть носив пару лялькових трусиків в кишені. Випивши, він іноді натягував ці трусики на пальці і тупотів ними по столу в кафе, що дивувало і лякало відвідувачів.

www.pinterest.com

Окрім того Джеймс боявся та ненавидів воду, тому його дуже важко було заставити помитися. Відповідно здоров'я Джойса від цього нерідко потерпало – він хворів на виразку, катаракту, глаукому, втратив більшість зубів та підхопив сифіліс, проте нерідко відтягував лікування до останнього.

Псьменник до того запустив здоров'я, що до 1930-м рокам майже осліп і страждав на запамороченнями, а тому працювати йому доводилося лежачи в ліжку, озброївшись синім олівцем, яким Джойс виводив на аркуші паперу величезні криві літери.

В "Уліссі" Джойса дуже багато неологізмів, а "Поминки..." взагалі написані 30 мовами. І це допомогло не лише розвитку мовознавста, але й фізиці.

flavorwire.com

Мюррей Гелл-Манн, фізик-теоретик, висунув гіпотезу про те, що адрони складаються з ще більш дрібних частинок і захотів назвати ці частинки звуком, який виробляють качки. Віднайти словесне вираження цього звуку йому допоміг роман Джойса, а саме рядок: "Three quarks for Muster Mark!". Звідси частинки і отримали назву кварки, хоча абсолютно не ясно, яке значення це неіснуюче раніше слово мало у Джойса.

Ще одним дивацтвом Джойса було те, що він носив 5 (!!!) наручних годинників, які були налаштовані на різний час. А більше всього на світі Джеймс боявся собак та грози.

www.loveandrobots.com

 

Всі генії божевільні, але не всі божевільні – генії. Саме це висновок напрошується після тісного знайомства із звичками, фобіями та фетишами найвпливовішого письменника 20 століття Джеймса Августина Алоїзія Джойса.