Про проект

Три українські скульптури кавказького сепаратиста

13 квітня 2016 16:54 - 1576.com.ua – Ірина Скакун

Він відмовився ліпити Гітлера, бо, мовляв, ніколи його не бачив. Хрущов вважав його творчість "кавказьким сепаратизмом" й із задоволенням показав би і йому "кузькіну мать". Навіть Довженко хотів його пристрелити. "Скажений Іван" Кавалерідзе. Класик української скульптури та кіно. Безсмертний автор "Давньоруської Памели Андерсон", "Донбаського Термінатора" і "Мужика з тортом".

Давньоруська Памела Андерсон

"Я не визнаю родичання "за калом", я визнаю родичання тільки "за духом".

Кавалерідзе жив у Києві в двокімнатній квартирі на третьому поверсі будинку на вулиці Червоноармійській, 12 . Якось до нього завітав один з родичів і скептично зауважив, мовляв, тю, що ти за народний артист – ні кришталю в тебе, ні меблів нормальних!


Тоді Іван Петрович став у промовисту позу Андрія Первозванного на Михайлівській площі (єдиної скульптури, яку там ліпив не він), і виставив спостережливого родича геть.

Пам'ятник княгині Ользі, Апостолу Андрію, Кирилу і Мефодію, 1911 рік. Фото: ru.wikipedia.org

 

Ольгу, Кирила і Мефодія Іван Кавалерідзе, "Скажений Іван", створив у 23 роки.

Правда, в оригінал довелося внести суттєві зміни, на яких наполягав митрополит Флавіан – позбавити княгиню меча, надіти наперсний хрест, а руку зігнути в лікті й покласти на груди.


Ігуменія монастиря великої княгині, жінка,так би мовити, кров-з-молоком, дуже бажала бачити святу Ольгу стрункою тростинкою, тому з обуренням закидала молодому скульптору: "Соромітник! Груди які злампічив святій!".

Там, де зараз стоїть пам'ятник княгині Ользі, громада міста планувала встановити Тараса Шевченка. Але, як жартував тогочасний очільник міста, "кавалер поступився дамі". Через сім років "Ольгу" демонтували  і закопали поруч у сквері. Взагалі, пам'ятник руйнували двічі, а повністю поновили лише в 1996 році.

Пам'ятник княгині Ользі, Андрію Первозваному та Кирилу і Мефодію. Фото: venividi.ru

 

Донбаський Термінатор

Хрущов, виступаючи перед митцями 1962 року сказав: "Був такий скульптор Кавалерідзе, автор жахливих творів. Я маю на увазі його пам’ятник Артему в Бахмуті". Так перший секретар ЦК КПРС висловився про живого скульптора як про мертвого та ще й дав "вичерпну" характеристику його авангардному доробку.

Монумент Артема – найвища скульптура в стилі кубізму на території Європи. Висота пам'ятника – 22 метри, з постаментом – 28 метрів. Це ще й наймасивніша бетонна скульптура в світі – більше 800 тонн ваги.

Письменниця Оксана Забужко, відвідавши Донбас, написала:

У Святогорську я піднімалася на гору до вашого геніального Термінатора – Артема. Його автор Іван Кавалерідзе, без сумніву, великий скульптор.

Велетень був створений за 3 місяці з унікального бетону без використання будь-яких будівельних механізмів. Це також є світовим рекордом. А ще – це безпрецидентний випадок, коли партійний діяч із, м'яко кажучи, сумнівною репутацією вивищується над релігійною спорудою – Святогірською лаврою.

Пам'ятник Артему в м. Святогірськ. Фото:villagreenhouse.com

 

Мужик з тортом

Монумент Ярослава Мудрого Іван Кавалерідзе спроектував ще в 1958 році. Згодом його значно збільшили і в 1997-му "посадили" біля Золотих Воріт. У народі цей пам'ятник відомий під назвою "Мужик з тортом" – так "апетитно" виглядає споруда "на тарілочці". Насправді бронзовий князь тримає в руках макет храму Святої Софії. Кавалерідзе бачив свою роботу розміром з мініатюрну чорнильницю, а не великим пам'ятником, але – що вийшло, то вийшло.

До речі, якщо зазирнути за спину Ярослава, то зможете побачити його секрет. У бронзі відлиті відбитки трьох долонь. Справа в тому, що до часу виготовлення пам'ятника Кавалерідзе вже не було в живих і тому нові майстри захотіли показати, що вони доклали руку до цього монумента. У буквальному сенсі.

Звичайно, у нас так не вийшло, як це міг зробити сам Іван Петрович, – зітхає архітектор. – Геній – є геній.

Пам'ятник Ярославу Мудрому в Києві. Фото: www.mykiev.inf

 

Обкладинка статті: Скульптура Sphinx Марка Куінна. Фото: marcquinn.com