Про проект

Вічне повернення хобо

5 березня 2018 13:53 - 1576.com.ua – Настя Аболєшева

Сьогодні американському бітнику Джеку Керуаку було би 96. Попиваючи ром і спостерігаючи за заходом сонця, згадуємо, хто такі хобо і чому мандрування в українців має бути в крові.

"Американська мрія" багатьох середньостатичних українців – дозволити собі людський відпочинок, відпустку віп-класу. Тобто спочатку ми по-стахановськи "вкалуємо" рік, економимо на усьому, нагрібаємо кредитів, відкладаємо на завтра ремонти, омріяне відкриття власного бізнесу та інші капіталовкладення для того, щоб тиждень відпочити як королі.

Магічне слово all inclusive, картинки з п’ятизірковими готелями, білосніжні посмішки моделей,  пляжі з реклами "баунті" – все це примушує колінця труситися, серце калатати і працювати-працювати-працювати, збирати гроші та мріяти про чудові дні на морях Туреччини/ Єгипту/ Болгарії/ Тайланду/– список безкінечний… І це не такий вже й поганий варіант проживання життя. Але чомусь дуже нагадує планування святкування Нового року – організація за кілька місяців, збір елітної компанії, елітного "бухла", елітної музики, елітних ігор та костюмів… і в результаті – посередня нудьга, токсикоз, недолугі фоточки. Такі собі "мандри на стільці» дез Ессента. Так, звичайно, я про те, що відпочивати треба вміти, вміти радіти, святкувати і насолоджуватись щодень, а не зарання заплановані пару тижнів на рік.

Але чи є взагалі сенс подорожувати? Особливо, якщо це не варіант "гуляєм, пацани, я получив зп", а таке собі бродяжництво, скитання, мандри. Подорожі як спосіб життя, а не витрачання грошей. Без комфортних готелів, сніданків у постіль, басейнів та персонального гіда сенс таких мандрівок значно підважується. В чому ж тоді профіт?

Ми звикли повертатися додому з будь-якого місця чи міста, бо ж "в гостях добре, а вдома ліпше".  Знаємо, що є люди, які з тих чи інших причин лишилися постійного місця проживання, вони не прив’язані до певної локації. Але що говорити про свідому відмову від домосідства на користь поневірянь, безкінечної зміни горизонту дороги і пошуку нового?

До останньої когорти людей відносимо феномен Хобо (Hobo). Хобо – це мандрівні робітники, такий собі американізований та осучаснений варіант мандрованих дяків та бурлак. Справжні хобо обов’язково мають свій дім і бажання працювати навіть на тяжких роботах, тому їх не можна назвати бомжами або жебраками.

Термін з’явився у XIX столітті в США після Громадянської війни, тодішніх солдат відправляли додому на товарних потягах, але багато з них мандрували далі у пошуках роботи і кращого життя. Вже наприкінці століття такий рух робітників став масовим, а у 30-х роках феномен хобо пережив друге відродження, в основному завдяки кризи безробіття часів Великої депресії. 

Оскільки життя хобо напряму було пов’язане з небезпекою, то вони створили власний кодекс, систему навігаційних символів, особисті логотипи. Надписи на своєму арго вони залишали на вагонах або поблизу залізничних доріг. Таким чином хобо можна вважати і першими трейнбомберами – графітчиками, які малюють на потягах.

З часом питання пошуку роботи відійшло на другий план, його потіснила утопічна романтика подоржей та жага пригод.

Так ще до сьогодні в Америці та Канаді поширений рух трейнхопперів – панків та бітників, які подорожують на товарняках заради розваг. Одним із відомих трейнхопперів є  фотограф Майк Броуді (The Polaroid Kidd ). Він проїхав більше 800 000 кілометрів, познайомившись із історіями сотень людей. Зараз йому під тридцять і він закинув  своє "геккельберіфінство", як зробило і багато інших молодих людей, для яких такі подорожі є своєрідною ініціацією в доросле, незалежне та самостійне життя.

Сам факт проживання "ніде", в дорозі, в будинку на колесах для більшості з нас – неприпустимий. І нічого, що в порівнянні з комуналкою власний трейлер це просто рай. Можливо, це тому, що українці споконвіку прив’язані до власної землі (і не кажіть, що ваші батьки чи родичі не саджають картоплю, не вірю!). Оце "заземлення" – наша карма і кара.

 В американській літературі та кінематографі навпаки популярним є жанр роуд-муві і пригодницького роману, які найчастіше є сумішшю осяянь духу, тріпів-траблів та інтимних поневірянь.

Своєрідним "Zeitgeist" є культовий роман Джека Керуака "На дорозі" (On the Road). Великою мірою автобіографічна історія (прототипи двох головних героїв – сам Керуак та його друг Ніл Кессіді) розбитого покоління з присмаком сієстової хемінгвеївщини, фіксацією миттєвих вражень та слідів розталих мрій. Хобо у Керуара завжди метафізичні мудреці, які пізнали сутність життя на дорозі, це молоді і щасливі мандрівники, переповнені енергією, духовним досвідом та індивідуалізмом.

Одним із найвідоміших хобо для мене є Крістофер Маккендлесс. Людина, яка хотіла побувати на незвіданих територіях, заповнити пусті плями на карті, але забувши карту, "перетворила для себе весь світ на білу пляму". Людина-легенда, божевільний і, можливо, найщасливіший мандрівник. Докладно про нього писав Джон Кракауер у романі "Назустріч дикій природі" (Into the Wild), за яким Шон Пенн зняв 2007 року однойменний фільм "В диких умовах".

В сучасному гіпермаркетовому світі повному нових технологій, каучсьорфінгу, друзів на фейсбуці і тотальної англійської (або китайської?) – гріх не подорожувати. І якщо ваш закордонний паспорт ще досі незайманий, то винні у цьому лише ви. Тисячі людей демонструють, що для мандрів, окрім бажання мало що потрібно. Типові відмовки на кшталт відсутності фінансів або часу та наявності дітей завжди в тренді, але час то йде, не за горами третій (четвертий?) десяток, а ви ще досі не побували в Новій Зеландії/ Марокко/ Любляні/ і т.д. і т.п. (потрібне вставити).

Отже, справжньому чоловіку (ширше – будь-якій особистості) потрібно не лише посадити дерево та народити і виховати дитину, але й вибудувати власний простір. При чому в найширшому значенні цього слова, вибудувати себе, своє коло, простір внутрішній і зовнішній, тобто безпосередньо свій дім, куди завжди буде хотітись повертатись. А це неможливо без усвідомлення безкінечного простору за межами дому. Не випадково, найвідоміша історія мандрів – Одісея – розповідає про повернення додому.

Так в чому сенс і суть подорожей та чи приводять вони кудись?

Зазвичай, рано чи пізно подорожі повертають нас до рідної домівки, а якщо цього не трапилось, то ви або тру-хобо, або космополіт, або ще не витворили власного "простору любові". Справжні мандри – це  завжди стан втрати знайомої опори і постійне зіткнення з новим, це вихід із зони комфорту та випробування себе та оточуючих на міцність. Це – саме життя!

 

Фото - kolba.in.ua