Про проект

Viva, comandante

1 січня 2017 11:31 - 1576.com.ua – Олег Магдич

Ним захоплювались та його ненавиділи. Мільйони чоловіків в світі перестали голитись, дивлячись на нього. Сотні разів його намагались убити ЦРУ, опозиція та ганстери. Він боровся з диктаторським режимом, але невдовзі сам став диктатором. 1 січня 1959 року повстанці Фіделя Кастро увійшли до Гавани. 1576.com.ua підготував декілька цікавих фактів з життя "команданте революції".

Фідель народився в родині іспанського емігранта Анхеля Кастро та кухарки Ліни Гонсалес. Однак ще декілька років він вважався незаконнонародженим, оскільки батьки не були одружені. Вони вінчались лише після народження пя'тьох дітей. Батько володів цукровою плантацією та був багатим плантатором. При цьому батьки Кастро були неписьменними, але сина в школу все ж таки віддали. У школі Фідель став одним із кращих учнів завдяки своїй феноменальної пам'яті. 

Тоді ж він вперше проявив свій бунтарський характер: у 13 років він брав участь у страйку робітників на плантації свого батька. Батькові довелось виконати умови страйкарів, однак після цього добряче відлупцював сина.

У 1940 році 13-річний Фідель пише лист Франкліну Рузвельту. У листі Фідель вітає президента з переобранням на третій термін та  просить надіслати йому 10 доларів.

Якщо хочете, надішліть мені зелену американську 10-доларову купюру, тому що я ніколи не бачив 10-доларової купюри.


Йому надішла відповідь з адміністрації президента. Цей лист навіть повісили на дошку оголошень в школі. Однак грошей у конверті не було.

Лист Фіделя Кастро Франкліну Рузвельту

Лист Фіделя Кастро Франкліну Рузвельту.Фото: en.wikipedia.org


У 1941 році Фідель Кастро вступив до привілейованого  єзуїтського коледжу "Вифлеєм". У коледжі він брав участь у багатьох бійках та  часто ходив з пістолетом. Одного разу посперечався з приятелем, що на велосипеді на повному ходу вріжеться в стіну. Після цього довелося полежати в лікарні. Однак при всіх цих проступках, Фідель добре навчався та закінчив коледж одним з перших. 

В університеті Кастро захопився бейсболом. Не покинув цей вид спорту і після перемоги революції. Фото: en.wikipedia.org


Невдовзі він стає студентом факультету права Гаванського університету. Жив він доволі скромно, як завжи багато читав, тому єдине що в нього трималось в порядку це були  книги. У 1950 році Фідель отримав диплом та розпочав адвокатську практику. Але його тягнуло в політику.  Він стає членом Партії кубинського народу, від якої мав балотуватись до парламенту. 

Фідель Кастро після завершення навчання. 1950 рік
Фідель після завершення навчання. 1950 рік Фото: en.wikipedia.org


Однак 10 березня 1952 року відбувся військовий переворот. Президентом став генерал Фульхенсіо Батіста (який уже був президентом у 1940-1944 роках та який підписав найдемократичнішу конституцію в історії Куби), парламент та політичні партії розпущено. Фідель  висунув  президенту офіційне звинувачення в диктаторстві. Так починався шлях революціонера.

Жінки команданте


Він по-справжньому закохався в 1948 році, його обраницею стала зеленоока красуня Мірта, донька заможних батьків. Вона і стала його першою та єдиною дружиною. Під час вінчання наречений тримав на всяк випадок в кишені револьвер. Медовий місяць проводили в Нью-Йорку, де на гроші тата Фідель купив "лінкольн". Незабаром з'явився син Фіделіто. У 1952-му з'явилася інша красуня та модниця - Наті Ревуелта, життєлюбна, енергійна багачка, яка давала гроші на революцію. 


Фіделіто Кастро(зліва) на фестивалі сигар.

Фіделіто Кастро(зліва) на фестивалі сигар. Фото: segalandcigars.com


Перебуваючи у в'язниці на Сосновому острові Кастро писав листи одночасно і дружині, і коханці. Тоді і сталася трагікомічна історія: лист, адресований Наті, помилково потрапив в руки Мірти.  Дружина більше не відвідувала Фіделя у в'язниці, подала на розлучення, вийшла заміж та оселилася в Мадриді. Після приходу до влади Фідель передав їй: говоритимеш зайве - ніколи не побачиш сина. Фіделіто жив часами з батьком, часами з матір'ю.

Одного разу перед виступом по радіо Кастро дізнався, що його син мало не загинув в автокатастрофі, проте не перервав витупу. Ведучий поставив йому питання: "Хто править на Кубі?". "Народ!" - відповів Фідель. Народ просить вас поїхати негайно в лікарню до сина! - сказав ведучий


 Після в'язниці, вже в Мексиці, у Фіделя розпочався роман з іспанкою Ізабеллою Кастоді. Він мріяв, щоб Ізабель  відпливла з ним  на  яхті "Гранма", щоб вести революційну боротьбу. У горах Сьєрра-Маестро його бойовою супутницею стала Целія Санчес. Після перемоги революції Целія охороняла його спокій в штаб-квартирі в готелі "Хілтон", перейменованому в "Гавана Лібре". 

Жінки завжди оточували Фіделя Кастро. Фото:http://mashable.com


Перемога революції піднесла молодого вождя до зеніту слави. Жінки закохувались в нього. З Колумбії приїхала заміжня красуня-інтелектуалка Глорія Гата, прозвана "Чорною трояндою Боготи". Вона закохалася в Фіделя, але заволодіти його серцем не змогла.

Дорога, що ти робиш в ліжку зі своїм чоловіком-філософом? - запитував він. "Він дуже розумна людина!" - "Мила, якби Карл Маркс був жінкою, я з ним ніколи не одружився б!" відповідав на це Фідель.

 

Сигари

Сигари для кубинців це не просто спосіб вживання тютюну. Це своєрідний символ Куби. Невипадково на Кубі говорять: "Хто курить сигари, той не помре від раку, а хто не курить-помре від заздрощів".  Тут сигари вживають всі, а для чоловіків це ще й своєрідний символ "мачо"(справжнього чоловіка). Сигари були одним з експортних товарів Куби поряд з цукром.

Фідель Кастро не відмовляється від сигар навіть під час хвороби
Фідель Кастро не відмовляється від сигар навіть під час хвороби. Фото: en.wikipedia.org


Фідель завжди вживав сигари. На певний час він перетворив її у певний революційний символ. Спочатку, коли Кастро прийшов до влади, він скасував взагалі всі бренди, заявивши, що має бути одна народна сигара, різних форматів. Коли продажі катастрофічно впали, Кастро зрозумів, що потрібно щось змінювати. 

Кубинські сигари. Фото: www.vesveter.ru


Кубинський уряд звернулося до Зіно Давідоффа, засновнику марки Davidoff, який був родом з Києва. Той їм сказав , що для того щоб  торгувати на європейському ринку потрібні бренди. Тоді Кастро сказав, що поверне бренди, але тільки іспанські. "Бренди американських і британських колонізаторів ми повертати не будемо " заявив Фідель. Так виникло близько 20 брендів кубинських сигар. Деякі з них були ще до Кастро, деякі він придумав сам.

Замахи

Фідель Кастро пережив за своє життя безліч замахів. Його прагнули вбити американський уряд,  кубинська опозиція, американські мафіозні клани які були незадоволені тим, що після перемоги революції Кастро націоналізував знамениті гаванські казино та борделі. Як заявляють кубинці на Кастро було здійснено 638 замахів .

Лідери Кубинської революції. Фідель зліва. В центрі Ернесто Че Гевара. Фото: en.wikipedia.org


22 листопада 1963 року співробітник ЦРУ передав отруєну ручку працівнику секретаріату Кастро, щоб той поклав її  під час зустрічі емісара президента Кеннеді з Кастро. У 1963 році на прийом до Кастро відправився американський адвокат Донован. Він мав вручити команданте в подарунок акваланг, в балони якого агенти ЦРУ занесли туберкульозну паличку. 

Адвокат вирішив, що цей акваланг занадто простий для подарунка та купив дорожчий, а цей залишив собі. Незабаром він помер, а Кастро залишився живий .


У 1960-х роках провалилась ще одна спроба замаху. В якості подарунка кубинському лідерові була приготовлена сигара з невеликим зарядом вибухівки. Але "подарунок" не пропустила служба безпеки Американці намагались вбити  команданте також за допомогою жінок. Одна з коханок мала додати в їжу отруєні пігулки.

Розповідають, що Кастро запропонував їй пістолет, щоб вона могла вистрілити в нього, але жінка відмовилася це зробити.


У 1971 році, під час поїздки Фіделя Кастро в Чилі, в нього мали стріляти два снайпери, але перед самим замахом одного з них збила машина, а іншого звалив гострий напад апендициту. Однак поступово ЦРУ відмовилось від своїх намірів, а після того як Фідель передав владу своєму брату Раулю, потреба у вбивстві взагалі відпала.

Обкладинка статті: Фідель Кастор з дітьми перед новорічними святами. 1959 рік

Підготував Олег Магдич, 1576.com.ua