Про проект

Зіно Давідофф, Король сигар

11 березня 2016 11:57 - 1576.com.ua – Олег Магдич

Скрипаль-невдаха та поганий сім'янин. Трудоголік та сноб. Саме ці якості зробили його мільйонером, а його фірму – світовим тютюновим лідером. 110 років тому у Києві народився "сигарний король" Європи Зіно Давідофф.

Його гасло – " краще робити одну дорогу річ, ніж двадцять дешевих".  Давідофф робив ставку на елітарність і ексклюзивність своєї продукції – сигари завжди виготовлялися вручну. Фірмовий товар став ознакою кастовості, приналежності до певного кола. Його інтуїція дозволяла приймати виграшні рішення. Тому він відкрив для Європи кубинські сигари та заробив на цьому мільйони.

Фото: tobaccopoetry.blogspot.com
 

У роки Другої світової війни магазин "Davidoff"  став єдиним у Старому Світі, де можна було купити тютюн найвищої якості. Клієнтами фірми були Ален Делон і Луї де Фюнес, Джон Кеннеді та Марлен Дітріх. У серпні 2006 році компанія  Imperial Tobacco викупила фірму за 540 млн. євро. А починався шлях тютюнової імперії у звичайній крамниці на Подолі.

Клієнтами фірми були Ален Делон і Луї де Фюнес, Джон Кеннеді та Марлен Дітріх.

З малого Зиновія Давидова батько хотів зробити відомого музиканта. Мовляв, вистачить в родині торгівців. Тому хлопець кожен день грав на скрипці, поки батько торгував тютюном в своєму магазині на Подолі.

У 1911 році родина, остерігаючись єврейських погромів і революції, перебралася з Києва до Швейцарії. Тоді ж прізвище сімейства була змінена на Давідофф. Батько і тут відкрив тютюновий магазин, а Зіно, як називали його рідні, стояв за прилавком.

Зіно та покупець. Фото: davidoff.com

 

У 18 років Зіно поїхав до Латинської Америки вивчати тютюн. П'ять років Зіно вивчав технологію вирощування різних сортів тютюну, сушки, способів його обробки в Аргентині, Бразилії, на Кубі. На Кубі Зіно вперше спробував сигару та зрозумів, що на цьому можна заробити великі гроші.

Хоча в Європі давно вживали сигари, але вони були надто дорогими, оскільки їх виготовляли вручну. І доставляти їх було складно – за час морської мандрівки вони перетворювалися  на тютюнову солому. Лише на початку ХХ століття винайшли машину для скручування сигар. Але доставка залишалась проблематичною. Зіно вирішив привести сигари в подарунок батькові. Він взяв звичайну дерев'яну коробку, і помістив всередину прилад для підтримки потрібного рівня вологості – гігрометр. 

Сигарна коробка з гігрометром. Фото: trendymen.ru

 

Одного дня до магазину Давидова-старшого прийшов чоловік в білому костюмі та літніх кубинських сандалях. Спробувавши сигарети, він заявив, що ці "російські самокрутки вийшли з моди, а поважні люди вже перейшли на сигари". Батько оцінив винахідливість сина, але до сімейного бізнесу не пустив. "Маєш заробити сам" – сказав він.

Зіно одружується на доньці багатого торгівця Марті Меєр. Придане дружини він використав для відкриття власної фірми. Проте цих грощей було мало. Тому бере кредит. Запорукою стала лише його чесно слово та ідея. Тому невдовзі у Женеві відкрився новий тютюновий магазин.

Вітрина магазину Davidoff в Женеві. Фото: bocabenningtons.com

 

Магазин працював без вихідних з 8 ранку до 7 вечора, але господар міг виконати замовлення в будь-який час дня та ночі. Одного разу Зіно о четвертій годині ранку поїхав до клієнта, який захотів купити собі трубку з вишневого дерева. Він  пам'ятав ім'я кожного клієнта та сорт тютюну, який вони купували. Це стосувалось навіть тих покупців, які побували у нього ліше один раз багато років тому.

 А між тим батько збанкрутував і Зіно запропонував йому роботу. Довелось Генріху стати за прилавок та забути про вихідні – син добре вчився у нього та став вимогливим до працівників. Інтуїція приносила Зіно величезний успіх. Після початку Другової світової війни кубинські бізнесмени запропонували викупити за 100 000 франків усі сигари, які знаходились на складах Франції. Вони боялись, що їх захоплять німці.

Зіно Давідофф за прилавком. Фото: www.smokeshopmag.com

 

Ціна була дуже високою для Давідоффа, проте він прийняв умови. Спочатку банк відмовив йому у кредиті. Тоді Зіно знову заявив, що заставою буде його "чесне ім'я та репутація". Банкіри повірили. Сигари надійшли на склади магазину.

Фірма натрапила на золоту жилу. Після початку війни з Куби взагалі перестали привозити сигари, тому Зіно в одну мить став монополістом і міг ставити будь-яку ціну. Покупцями стали усі дипломати, які працювали в Швейцарії. Це було єдине місце у Старому Світі, де можна було купити тютюн найвищої якості. Клієнтами фірми були Ротшильди, президент Кеннеді, Аристотель Онасіс. Знаменитий піаніст Артур Рубінштейн в знак дружби запросив сім'ю Давідофф на обід, після якого спеціально для Зіно влаштував концерт.

Сигарні прилавки в магазині фірми Davidoff. Фото: www.cigarmemoir.com

 

 До порад Зіно прислухався навіть Фідель Кастро. Коли команданте прийшов до влади, то скасував всі бренди сигар, заявивши, що має бути одна народна сигара різних форматів. Продажі різко впали. Уряд звернувся до Зіно. Той відповів , що для торгівлі  на європейському ринку потрібні бренди. Тоді Кастро сказав, що поверне бренди, але тільки іспанські. "Бренди американських і британських колонізаторів ми повертати не будемо " заявив Фідель. Так виникло близько 20 брендів кубинських сигар.

 Давідофф зробив кубинські сигари відомими на весь світ. Але тільки до моменту поки вони були високої якості. Як покупці поскаржились – спалив 200 тисяч їхніх сигар і відкрив фабрику в Домініканській республіці. Надто дорогою була репутація Зіно, аби її зруйнувати поганою якістю.

На обкладинці сигари фірми Davidoff. Фото: smokersmag.com